2019 Annual Awards Night


We are excited to invite you to Annual Awards Night to celebrate the fantastic achievements of our NT gymnasts. Awards will be given to various high achievers that have performed spectacularly throughout the year of 2019

2019 Gymnastics Northern Territory AWARDS OF EXCELLENCE NOMINATIONS

Facility Development Award

  • Territory Gymnastics Academy
  • Nhulunbuy Gymsports
  • Darwin Gymnastic Club
  • ENRG Gymnastics

Club Staff Engagement & Mentoring Award

  • Jenny Swan - Territory Gymnastics Academy
  • Guy Tooms - Territory Gymnastics Academy
  • Michelle Fettes - Territory Gymnastics Academy
  • Kat Bolton - ENRG Gymnastics
  • Monique Grubb - Elemental Gymnastics

 Club Event or Competition of the Year Award

  • TGA Storm - Territory Gymnastics Academy
  • TGA Invitational - Territory Gymnastics Academy

Club Promotion & Community Engagement Award

  • Active Feet Katherine - fundraising for National Clubs
  • Darwin Gymnastic Club - Colour Run
  • Territory Gymnastics Academy – NT Fun Bus
  • Elemental Gymnastics - Inclusion Program
  • ENRG Fundraising Committee – fundraising for National Clubs
  • Territory Gymnastics Club – Come and Play Sessions

Club Administrator of the Year

  • Michelle Fettes - Territory Gymnastics Academy
  • Active Feet Katherine staff
  • Kat Bolton – ENRG Gymnastics

GNT Service Award

  • Megan Yannakouros
  • Mel Hann

GNT Volunteer of the Year Award

  • Danielle Chambers – ENRG Gymnastics
  • Melissa Kinna – ENRG Gymnastics
  • Beck Hedland-Smith - Darwin Gymnastic Club
  • Leetasha McIlwain - Territory Gymnastics Academy
  • Maryanne Sharp - Elemental Gymnastics

The GNT Above and Beyond Award

  • Bill Speed
  • Megan Yannakouros

GNT Judge of the Year

  • Leonie Attrill - Darwin Gymnastic Club
  • Cheryl Becker – ENRG Gymnastics
  • Mimi Woolley - Darwin Gymnastic Club
  • Larissa Hart - Elemental Gymnastics
  • Wendy Fry – Gymnastics Northern Territory
  • Rachel Gargan - Territory Gymnastics Academy

GNT Remote Coach of the Year

  • Megan Fairhall
  • Wendy Fry

Junior Gymnast of the Year – Gym for All (GFA/Recreational)

  • Active Feet Katherine - Team Gym National Clubs group
  • Mia Hatzivalsamis - Elemental Gymnastics

Junior Gymnast of the Year – Women's Gymnastics (WAG)

  • Noa Sakabe - Territory Gymnastics Academy
  • Kaitlyn De-Belin - Darwin Gymnastic Club
  • Holly Glasgow – ENRG Gymnastics
  • Leila Huffman - Territory Gymnastics Academy

Junior Gymnast of the Year – Men's Artistic Gymnastics (MAG)

  • Brandon Cairns - Darwin Gymnastic Club
  • Noah Doley - Darwin Gymnastic Club
  • Zephyr Tracey - Territory Gymnastics Academy

Junior Gymnast of the Year – Rhythmic Gymnastics (RG)

  • Anna Collard - Darwin Gymnastic Club
  • Kirsty Foster - Elemental Gymnastics

Junior Gymnast of the Year – Acrobatic Gymnastics (ACRO)

  • Avah Joyner - Elemental Gymnastics

Junior Gymnast of the Year – Tumbling Gymnastics (TUM)

  • Charlotte McIlwain - Territory Gymnastics Academy
  • Jade Doley - Darwin Gymnastic Club

Senior Gymnast of the Year – Gym for All (GFA/Recreational)

  • Kirralee Karklin – Territory Gymnastics Academy
  • Active Feet Katherine – Team Gym National Clubs group

Senior Gymnast of the Year – Women's Gymnastics (WAG)

  • Lillee Yewsang - Territory Gymnastics Academy
  • Scarlett Young - Territory Gymnastics Academy
  • Jade Doley - Darwin Gymnastic Club
  • Maya Green - ENRG Gymnastics
  • Natalie Lawton - ENRG Gymnastics
  • Hannah Nawirridj - Territory Gymnastics Academy
  • Jayde Giles - Territory Gymnastics Academy
  • Sabina Dalzell - Territory Gymnastics Academy
  • Honey Miller - Territory Gymnastics Academy
  • Leilani Hart – Elemental Gymnastics
  • Alyssa Bryant - ENRG Gymnastics

Senior Gymnast of the Year – Men's Artistic Gymnastics (MAG)

  • Lucas Timms - Darwin Gymnastic Club
  • Max Wilson - Territory Gymnastics Academy
  • Zach Healey - Territory Gymnastics Academy

Senior Gymnast of the Year – Rhythmic Gymnastics (RG)

  • Nil nominations

Senior Gymnast of the Year – Acrobatic Gymnastics (ACRO)

  • Madison Calkin - Darwin Gymnastic Club
  • Sophie Rowland - Darwin Gymnastic Club
  • Sara Foster - Elemental Gymnastics

Senior Gymnast of the Year – Tumbling Gymnastics (TUM)

  • Cassandra Ho - Darwin Gymnastic Club

Coach of the Year – Gym for All (GFA/Recreational)

  • Sharon Hartley - Darwin Gymnastic Club
  • Megan Pickering - Active Feet Katherine
  • Sam Waghorn - Territory Gymnastics Academy
  • Larissa Hart - Elemental Gymnastics

Coach of the Year – Women's Gymnastics (WAG)

  • Jenny Swan - Territory Gymnastics Academy
  • Sam Waghorn - Territory Gymnastics Academy
  • Rhys Barden - Darwin Gymnastic Club
  • Elaine Marshall - ENRG Gymnastics
  • Kat Bolton - ENRG Gymnastics

Coach of the Year – Men's Artistic Gymnastics (MAG)

  • Guy Tooms - Territory Gymnastics Academy
  • Rhys Barden - Darwin Gymnastic Club

Coach of the Year – Rhythmic Gymnastics (RG)

  • Sharon Hartley - Darwin Gymnastic Club
  • Monique Grubb - Elemental Gymnastics

Coach of the Year – Acrobatic Gymnastics (ACRO)

  • Rachel Barden - Darwin Gymnastic Club
  • Monique Grubb - Elemental Gymnastics

Coach of the Year – Tumbling Gymnastics (TUM)

  • Siobhan Wolsey - Darwin Gymnastic Club
  • Victoria Sieders - Territory Gymnastics Academy